TODO/Navrhovaná budoucí rozšíření

Z VirtlabWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 12:34, 27. 3. 2008
Gry72 (Diskuse | příspěvky)

← Předchozí porovnání
Verze z 12:38, 27. 3. 2008
Gry72 (Diskuse | příspěvky)

Následující porovnání →
Řádka 1: Řádka 1:
-* Zobecnit systém tutorů pro rozsáhlé distribuované prostředí 
- 
-* Simulation of real network traffic using traffic generators 
- 
- 
-* Simulated-Linux-based traffic generators (traffic pattern described in human-friendly format). Used to test network behavior under real traffic 
- 
-* Linux-based stations equipped with hacking tools to test security mechanisms of laboratory network (IDS/IPS reaction, signature development etc.) 
-** Possibly let any hacker willing to test our network to connect into laboratory infrastructure via Internet using VPN tunnel 
- 
* Možnost vytvářet logické topologie v XML (tvůrce úloh, zadávání on-demand topologie studentem) pomocí kreslítka. Obrázek z kreslítka exportovat do textového formátu pro DIA (http://www.gnome.org/projects/dia/), kde bude moci být "došlechtěn". * Možnost vytvářet logické topologie v XML (tvůrce úloh, zadávání on-demand topologie studentem) pomocí kreslítka. Obrázek z kreslítka exportovat do textového formátu pro DIA (http://www.gnome.org/projects/dia/), kde bude moci být "došlechtěn".
**Možnost automatického doplňování textu do tohoto DIA-meziformátu (namapované interfaces routerů apod.) - konverze pomocí řádkového spuštění DIA do PNG. Vymyslet konvence, jak dostatecne obskurnimi klicovymi slovy identifikovat placeholders pro skutecne nazvy interfaces, ktere se maji za placeholders substituovat. **Možnost automatického doplňování textu do tohoto DIA-meziformátu (namapované interfaces routerů apod.) - konverze pomocí řádkového spuštění DIA do PNG. Vymyslet konvence, jak dostatecne obskurnimi klicovymi slovy identifikovat placeholders pro skutecne nazvy interfaces, ktere se maji za placeholders substituovat.
Řádka 56: Řádka 46:
* Možnost dát k jednotlivým pixlím úlohy předdefinovanou konfiguraci (ISP a tak) s tím, že konzola některé pixle nemusí být ani zpřístupněna studentům (nebo může zůstat, ale bude zaheslovaná – heslo pak systém musí znát, aby pixli mohl vymazat) * Možnost dát k jednotlivým pixlím úlohy předdefinovanou konfiguraci (ISP a tak) s tím, že konzola některé pixle nemusí být ani zpřístupněna studentům (nebo může zůstat, ale bude zaheslovaná – heslo pak systém musí znát, aby pixli mohl vymazat)
- 
- 
-* Vymyslet algoritmus testujici, zda v topologii pozadovane studentem neni smycka 

Verze z 12:38, 27. 3. 2008

  • Možnost vytvářet logické topologie v XML (tvůrce úloh, zadávání on-demand topologie studentem) pomocí kreslítka. Obrázek z kreslítka exportovat do textového formátu pro DIA (http://www.gnome.org/projects/dia/), kde bude moci být "došlechtěn".
    • Možnost automatického doplňování textu do tohoto DIA-meziformátu (namapované interfaces routerů apod.) - konverze pomocí řádkového spuštění DIA do PNG. Vymyslet konvence, jak dostatecne obskurnimi klicovymi slovy identifikovat placeholders pro skutecne nazvy interfaces, ktere se maji za placeholders substituovat.
      • Pozor, .dia musí být uložen jako nekomprimovaný (checkbox v dialogu Save), jinak je gzip-ovan (lze rozbalit normalnim gzip-em)
      • dia --export=xxx.png --export-to-format=png --size=600x400 --log-to-stderr vstupni_soubor.dia
      • sed -i 's/PUVODNI/NOVY/g' soubor.dia - pozor na všelijaké uvozovky, backslashe a znaky regulárních výrazů

  • Průzkum možností konfigurace síťových parametrů Windows XP čistě textovými utilitami vzdáleným připojením pomocí Telnet klienta
    • Cílem je prozkoumat a zdokumentovat úplnost možností konfigurace síťových parametrů Windows XP čistě textovými utilitami vzdáleným připojením pomocí Telnet klienta a srovnat ji s možnostmi konfigurace v OS Linux.
    • Smyslem je ověřit integrovatelnost stanic s OS Windows XP simulovaných pomocí VMWare do systému virtuální laboratoře namísto stanic s OS Linux simulovaných nyní pomocí User Mode Linux (virtuální laboratoř umožňuje ovládat síťové prvky/stanice pouze textovým rozhraním).

Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků Rozšířit stávající jednosměrné zasílání mazací sekvence o interaktivitu umožňující aplikovat různé postupy mazání podle toho, v jakém stavu/režimu uživatel zařízení zanecha


Návaznost editoru DIA na generování XML popisu logických topologií při zadávání "topologie na přání". Principiálně jde o transformaci XML výstupu DIA na DTD popisu úlohy.


Skripty pro zjišťování statistik vytížení/ekonomického přínosu Virtlabu

Možné zajímavé statistiky (jistě najdeme i další):

  • Poměr rezervovaných a skutečně využitých timeslotů
  • Korelace intenzity (času) využívání Virtlabu s hodnocením daného studenta u zkoušky (celkově a jen zápočet)
  • Nejčastější denní doba, kdy studenti přistupují
  • Průměrná doba skutečného řešení jednotlivých úloh
  • Počty znaků přenesených do/z konzoly zařízení při řešení jednotlivých úloh, shlukovitost/rychlost přenosu znaků do zařízení - indikace vkládání konfigurace režimem cut&paste.
  • ...

Případně realizovat "Ekonomický" výpočet efektivity virtuální laboratoře: pokusit se vyčíslit (srovnat) maximální využitelnost síťových prvků při maximálním reálně možném času zpřístupnění pro kontaktní výuku a při "nepřetržitém" zpřístupnění pomocí virtuální laboratoře. Namalovat pěkné "marketingové" grafy. Zohlednit i cenu zařízení a počty studentů, kteří výuku na prvcích absolvují.

Způsob implementace: pomocí SQL dotazů nad databází, na základě záznamů o rezervacích/přihlášeních v databázi. Možná přes SOAP API.


Nahrazení ASSSK pro přepínání provozu WAN linek tunelování provozu WAN linek mezi laboratorními prvky distribuovanými v různých lokalitách přes Internet pomocí Linuxu

Cíl: Prozkoumat protfolio synchronních sériových karet (nejlépe PCI, pro Linux) a jejich možnosti napojení na standardní Linuxové ovladače protokolu HDLC/PPP. Vyřešit výběr/konverzi sériového rozhraní fyz. vrstvy na RS-232 a transparentnost tunelování HDLC/PPP rámců (vč. předávání LCP/NCP rámců konec-konec). Vyzkoušet proti Cisco routerům. Vyřešit napojení na existující univerzální tunelovací software (DP Václava Bortlíka). Možná konstrukce vlastního prototypu multiportové synchronní sériové karty pro PC.


Integrace zapínání, vypínání a resetu síťových prvků pomocí powerswitche do GUI Virtlabu. Nutno domyslet koncepci práv k těmto operacím. Zvážit možnost zapínání méně často využívaných prvků (Asterisk apod.) on-demand, tj. jen na dobu rezervace.



Obecné

  • Má cenu definovat max. počet studentů pro práci na úloze ? Je ještě stále v DB ?
  • Možnost dát k jednotlivým pixlím úlohy předdefinovanou konfiguraci (ISP a tak) s tím, že konzola některé pixle nemusí být ani zpřístupněna studentům (nebo může zůstat, ale bude zaheslovaná – heslo pak systém musí znát, aby pixli mohl vymazat)


Zajímavé nápady a postřehy na rozšíření nebo další funkce systému

  • Možnost prodloužení probíhající rezervace, pokud je použité vybavení v nasledujícím časovém období volné. Stejně tak zkrácení (do současného okamžiku).
    • při prodloužení by se otestovalo, jestli je použité zařízení volné a pouze by se v CRONU posunul čas deaktivace a v databazi příslušných rezervačních serverů (a možná i řídící aplikace, pokud si eviduje] by se změnil čas konce rezervace
Osobní nástroje