Virtlab:Terminologie

Z VirtlabWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 15:39, 17. 12. 2006
Gry72 (Diskuse | příspěvky)

← Předchozí porovnání
Aktuální verze
Jan644 (Diskuse | příspěvky)
(doplneno nazvoslovi)
Řádka 1: Řádka 1:
-== Základní pojmy == +; Distribuovaná virtuální síťová laboratoř : ''Distributed Virtual Networking Laboratory''
 +; Laboratorní prvek/prvky : ''Laboratory Device/Equipment''
 +: Laboratorní prvky jsou síťové prvky v jednotlivých lokalitách připojené k lokálnímu [[Virtlab:Komponenty/Virtuální spojovací pole|segmentu virtuálního spojovacího pole]], které jsou k dispozici pro práci studentů na jednotlivých úlohách. Může jít o fyzické síťové prvky nebo prvky simulované (UML, Dynamips, Xen).
 +:Laboratorní prvky jsou globálně pojmenovávány ve tvaru '''jmeno@lokalita''' (jen ASCII znaky)
 +:Vlastnosti laboratorních prvků jsou popsány popisy v XML.
-* Laboratorní prvky+; Propojení : ''Interconnection''
-Laboratorní prvky jsou síťové prvky v jednotlivých lokalitách připojené k lokálnímu segmentu virtuálního spojovacího pole, které jsou k dispozici pro práci studentů na jednotlivých úlohách. Může jít o fyzické síťové prvky nebo prvky simulované (UML, Dynamips).+; Rezervace : ''Reservation''
-Laboratorní prvky jsou globálně pojmenovávány ve tvaru jmeno@lokalita ( jen ASCII znaky)+; Spojovaci prvky virtuálního spojovacího pole : ''Virtual Crossconnect Switching Elements''
-Vlastnosti laboratorních prvků jsou popsány popisy v XML.+
-* Uživatelé+; Uživatelé : ''Users''
-Uživatelé jsou zaváděni v jednotlivých lokalitách. Mají jména jednoznačná v rámci lokalit. Globálně jednoznačné jméno uživatele má tvar jmeno@lokalita. (UTF8). Uživatelé se autentizují v lokalitě, do které náleží. V rámci lokality mohou být definovány lokální skupiny uživatelů. Přiřazení uživatele požadujícího sestavení úlohy do skupiny uživatelů může ovlivnit práva na výběr prvků při mapování logické topologie úlohy na fyzickou (toto mapování sestavuje mapovací algoritmus běžící v lokalitě uživatele, takže má definice skupin uživatelů k dispozici).+: Uživatelé jsou zaváděni v jednotlivých lokalitách. Mají jména jednoznačná v rámci lokalit. Globálně jednoznačné jméno uživatele má tvar '''jmeno@lokalita''' (UTF8). Uživatelé se autentizují v lokalitě, do které náleží. V rámci lokality mohou být definovány lokální skupiny uživatelů. Přiřazení uživatele požadujícího sestavení úlohy do skupiny uživatelů může ovlivnit práva na výběr prvků při mapování logické topologie úlohy na fyzickou (toto mapování sestavuje mapovací algoritmus běžící v lokalitě uživatele, takže má definice skupin uživatelů k dispozici).
-*Úloha+; Úloha : ''Task''
-Úlohou rozumíme definici zadání úkolu pro uživatele popisující mimo jiné logickou topologii úlohy.+:Úlohou rozumíme definici zadání úkolu pro uživatele popisující mimo jiné logickou topologii úlohy.
-*Spuštění úlohy+; Spuštění úlohy : Spuštěním úlohy rozumíme v čase vymezené propojení laboratorních prvků pro práci studentů podle požadavků popsaných logickou topologií úlohy. Časový interval sestavení úlohy (timeslot) je chápán obecně a není vázán na žádný fixní časový rastr. Zdrojem logické topologie může být buďto tabulka předdefinovaných úloh nebo GUI (u topologie na přání studenta).
-Spuštěním úlohy rozumíme v čase vymezené propojení laboratorních prvků pro práci studentů podle požadavků popsaných logickou topologií úlohy. Časový interval sestavení úlohy (timeslot) je chápán obecně a není vázán na žádný fixní časový rastr. Zdrojem logické topologie může být buďto tabulka předdefinovaných úloh nebo GUI (u topologie na přání studenta).+
-*Timeslot+; Timeslot : ''Timeslot''
-Timeslotem je nazýván časový úsek rezervovaný studentem pro řešení určité úlohy. Začátek ani konec není vázán žádným pevným časovým rastrem. Prvních 5 minut timeslotu je vyhrazeno na vymazání předchozí konfigurace z laboratorních prvků použitých v úloze a spojení fyzické topologie, student během nich nemůže přistupovat na laboratorní prvky.+:Timeslotem je nazýván časový úsek rezervovaný studentem pro řešení určité úlohy. Začátek ani konec není vázán žádným pevným časovým rastrem. Prvních několik minut timeslotu je vyhrazeno na vymazání předchozí konfigurace z laboratorních prvků použitých v úloze a spojení fyzické topologie, student během nich nemůže přistupovat na laboratorní prvky.
-*Logická topologie úlohy+; Logická topologie úlohy : ''Task's Logical Topology''
-Logická topologie úlohy je popis požadavků na laboratorní prvky požadovaných pro řešení určité úlohy včetně popisu požadavků na jejich vzájemné propojení. Každý laboratorní prvek je v popisu zastoupen jedním logickým laboratorním prvkem.+:Logická topologie úlohy je popis požadavků na laboratorní prvky požadovaných pro řešení určité úlohy včetně popisu požadavků na jejich vzájemné propojení. Každý laboratorní prvek je v popisu zastoupen jedním logickým laboratorním prvkem.
-Logická topologie je popsána v XML.+:Logická topologie je popsána v XML.
-*Fyzická topologie úlohy+; Fyzická topologie úlohy : ''Task's Physical Topology''
-Fyzickou topologií úlohy rozumíme soubor laboratorních prvků (i z různých lokalit) namapovaných algoritmem mapování logické topologie na fyzickou na jednotlivé logické prvky odpovídající logické topologie úlohy, včetně přiřazení fyzických rozhraní laboratorních prvků ke spojům logické topologie. Fyzická topologie může být distribuovaná, tedy obsahovat laboratorní prvky z různých lokalit a spoje mezi nimi realizovat prostřednictvím propojových tunelů.+:Fyzickou topologií úlohy rozumíme soubor laboratorních prvků (i z různých lokalit) namapovaných algoritmem mapování logické topologie na fyzickou na jednotlivé logické prvky odpovídající logické topologie úlohy, včetně přiřazení fyzických rozhraní laboratorních prvků ke spojům logické topologie. Fyzická topologie může být distribuovaná, tedy obsahovat laboratorní prvky z různých lokalit a spoje mezi nimi realizovat prostřednictvím propojových tunelů.
-*Lokalita+; Lokalita : ''Site''
-Lokalita je jedna lokální autonomní instance Virtlabu schopná samostatného provozu i spolupráce s jinými lokalitami prostřednictvím připojení k volnému Internetu. Spolupráce spočívá jednak v nabízení svých laboratorních prvků pro fyzické topologie požadované uživateli z jiných lokalit (tím vznikají distribuované topologie pomocí propojovacích tunelů) a jednak v používání laboratorních prvků nabízených jinými lokalitami pro fyzické topologie požadované uživateli vlastní lokality.+: Lokalita je jedna lokální autonomní instance Virtlabu schopná samostatného provozu i spolupráce s jinými lokalitami prostřednictvím připojení k volnému Internetu. Spolupráce spočívá jednak v nabízení svých laboratorních prvků pro fyzické topologie požadované uživateli z jiných lokalit (tím vznikají distribuované topologie pomocí propojovacích tunelů) a jednak v používání laboratorních prvků nabízených jinými lokalitami pro fyzické topologie požadované uživateli vlastní lokality.
-Lokality jsou pojmenovávány textovými řetězci (UTF8).+: Lokality jsou pojmenovávány textovými řetězci (UTF8).
-Lokalita obsahuje:+:Lokalita obsahuje:
-**laboratorní prvky lokality+:* laboratorní prvky lokality
-***mohou volitelně zahrnovat jeden či více serverů simulujících stanice (UML) a Cisco 7200 (Dynamips)+:** mohou volitelně zahrnovat jeden či více serverů simulujících stanice ''- stations -'' Xen a Cisco 7200 (Dynamips)
-**řídící server lokality (Virtlab server)+:* řídící server lokality (Virtlab server) - ''Control Server''
-**konzolový server+:* konzolový server - ''Console Server''
-**segment virtuálního spojovacího pole +:* segment virtuálního spojovacího pole - ''Virtual Crossconnect Segment''
-**konfigurační server spojovacího pole+:* konfigurační server spojovacího pole - ''(Crossconnect) Configuration Server''
-**rezervační server+:* mazací server spojovacího pole - ''Cleaning Server''
 +:* rezervační server - ''Reservation Server''
 +:* aktivační server - ''Activation Server''
 + 
 +; Aktivator konfiguraci : ''Configuration Activator''
 +; Tunelovací server : ''Tunnel Server''
 +; ASSSK-1 : ''The Analog Crossconnect''
 +; ASSSK-2 : ''FPGA-Based Crossconnect''
 + 
 +;Spojovač
 +: viz. ''Virtuální spojovací pole''
 + 
 +; Virtuální spojovací pole : ''Distributed Virtual Crossconnect (DVC)''
 +: Distribuovaný spojovací systém založený na technologii VLAN a tunelování VLAN (802.1q rámců) pomocí UDP (vlastní enkapsulační formát) přes volný Internet. Spojování laboratorních síťových prvků v lokalitách se děje jejich zařazováním do stejných VLAN (příp. VLAN tunelů QinQ při spojování trunků) na přepínačích C3550, tunely přes Internet jsou zajišťovány vlastním SW – tunelovacím démonem běžícím na tunelovacím serveru.
 + 
 +; Řidící skripty virtuálního spojovacího pole : ''Virtual Crossconnect Configuration Generation Scripts''
 +: Skripty, které na základě konfiguračních souborů a textového popisu propojení požadované fyzické topologie vygenerují konfigurační příkazy pro všechny prvky všech lokálních segmentů virtuálního spojovacího pole (vč. tunelovacích serverů) ve všech lokalitách. Textový popis propojení fyzické topologie obsahuje v jednotlivých řádcích dvojice jmen prvků a jejich rozhraní, které mají být propojeny. Na řádku lze dále uvést indikátor & požadující daná rozhraní propojit QinQ tunelem (vhodné pro propojování trunk linek laboratorních prvků).
 +: Skripty spouští před zahájením úlohy cron na virtlab serveru (?) lokality, jejíž uživatel rezervaci úlohy vyžádal. Konfigurační příkazy budou zaslány do segmentů virtuálních spojovacích poli všech lokalit zúčastněných v distribuované topologii dané úlohy prostřednictvím jejich konfiguračních serverů spojovacího pole.
 + 
 +: Konfigurační soubory současné implementace řídících skriptů jsou tyto:
 +:* Popis připojení rozhraní jednotlivých laboratorních prvků k jednotlivým rozhraním spojovacím prvkům segmentů virtuálního spojovacího pole (pojmenování spojovacích prvků je jednoznačné přes všechny lokality). U rozhraní simulovaných laboratorních prvků je místo rozhraní spojovacího prvku uvedeno číslo VLAN, kterou jsou do C3550 přivedeny (trunk linkou ze simulačního serveru).
 +:* Popis přiřazení laboratorních prvků do jednotlivých lokalit (resp. k IP adresám veřejných rozhraní tunelovacího serveru příslušné lokality)
 + 
 +[[Kategorie:Komponenty virtlabu]]

Aktuální verze

Distribuovaná virtuální síťová laboratoř 
Distributed Virtual Networking Laboratory
Laboratorní prvek/prvky 
Laboratory Device/Equipment
Laboratorní prvky jsou síťové prvky v jednotlivých lokalitách připojené k lokálnímu segmentu virtuálního spojovacího pole, které jsou k dispozici pro práci studentů na jednotlivých úlohách. Může jít o fyzické síťové prvky nebo prvky simulované (UML, Dynamips, Xen).
Laboratorní prvky jsou globálně pojmenovávány ve tvaru jmeno@lokalita (jen ASCII znaky)
Vlastnosti laboratorních prvků jsou popsány popisy v XML.
Propojení 
Interconnection
Rezervace 
Reservation
Spojovaci prvky virtuálního spojovacího pole 
Virtual Crossconnect Switching Elements
Uživatelé 
Users
Uživatelé jsou zaváděni v jednotlivých lokalitách. Mají jména jednoznačná v rámci lokalit. Globálně jednoznačné jméno uživatele má tvar jmeno@lokalita (UTF8). Uživatelé se autentizují v lokalitě, do které náleží. V rámci lokality mohou být definovány lokální skupiny uživatelů. Přiřazení uživatele požadujícího sestavení úlohy do skupiny uživatelů může ovlivnit práva na výběr prvků při mapování logické topologie úlohy na fyzickou (toto mapování sestavuje mapovací algoritmus běžící v lokalitě uživatele, takže má definice skupin uživatelů k dispozici).
Úloha 
Task
Úlohou rozumíme definici zadání úkolu pro uživatele popisující mimo jiné logickou topologii úlohy.
Spuštění úlohy 
Spuštěním úlohy rozumíme v čase vymezené propojení laboratorních prvků pro práci studentů podle požadavků popsaných logickou topologií úlohy. Časový interval sestavení úlohy (timeslot) je chápán obecně a není vázán na žádný fixní časový rastr. Zdrojem logické topologie může být buďto tabulka předdefinovaných úloh nebo GUI (u topologie na přání studenta).
Timeslot 
Timeslot
Timeslotem je nazýván časový úsek rezervovaný studentem pro řešení určité úlohy. Začátek ani konec není vázán žádným pevným časovým rastrem. Prvních několik minut timeslotu je vyhrazeno na vymazání předchozí konfigurace z laboratorních prvků použitých v úloze a spojení fyzické topologie, student během nich nemůže přistupovat na laboratorní prvky.
Logická topologie úlohy 
Task's Logical Topology
Logická topologie úlohy je popis požadavků na laboratorní prvky požadovaných pro řešení určité úlohy včetně popisu požadavků na jejich vzájemné propojení. Každý laboratorní prvek je v popisu zastoupen jedním logickým laboratorním prvkem.
Logická topologie je popsána v XML.
Fyzická topologie úlohy 
Task's Physical Topology
Fyzickou topologií úlohy rozumíme soubor laboratorních prvků (i z různých lokalit) namapovaných algoritmem mapování logické topologie na fyzickou na jednotlivé logické prvky odpovídající logické topologie úlohy, včetně přiřazení fyzických rozhraní laboratorních prvků ke spojům logické topologie. Fyzická topologie může být distribuovaná, tedy obsahovat laboratorní prvky z různých lokalit a spoje mezi nimi realizovat prostřednictvím propojových tunelů.
Lokalita 
Site
Lokalita je jedna lokální autonomní instance Virtlabu schopná samostatného provozu i spolupráce s jinými lokalitami prostřednictvím připojení k volnému Internetu. Spolupráce spočívá jednak v nabízení svých laboratorních prvků pro fyzické topologie požadované uživateli z jiných lokalit (tím vznikají distribuované topologie pomocí propojovacích tunelů) a jednak v používání laboratorních prvků nabízených jinými lokalitami pro fyzické topologie požadované uživateli vlastní lokality.
Lokality jsou pojmenovávány textovými řetězci (UTF8).
Lokalita obsahuje:
  • laboratorní prvky lokality
    • mohou volitelně zahrnovat jeden či více serverů simulujících stanice - stations - Xen a Cisco 7200 (Dynamips)
  • řídící server lokality (Virtlab server) - Control Server
  • konzolový server - Console Server
  • segment virtuálního spojovacího pole - Virtual Crossconnect Segment
  • konfigurační server spojovacího pole - (Crossconnect) Configuration Server
  • mazací server spojovacího pole - Cleaning Server
  • rezervační server - Reservation Server
  • aktivační server - Activation Server
Aktivator konfiguraci 
Configuration Activator
Tunelovací server 
Tunnel Server
ASSSK-1 
The Analog Crossconnect
ASSSK-2 
FPGA-Based Crossconnect
Spojovač
viz. Virtuální spojovací pole
Virtuální spojovací pole 
Distributed Virtual Crossconnect (DVC)
Distribuovaný spojovací systém založený na technologii VLAN a tunelování VLAN (802.1q rámců) pomocí UDP (vlastní enkapsulační formát) přes volný Internet. Spojování laboratorních síťových prvků v lokalitách se děje jejich zařazováním do stejných VLAN (příp. VLAN tunelů QinQ při spojování trunků) na přepínačích C3550, tunely přes Internet jsou zajišťovány vlastním SW – tunelovacím démonem běžícím na tunelovacím serveru.
Řidící skripty virtuálního spojovacího pole 
Virtual Crossconnect Configuration Generation Scripts
Skripty, které na základě konfiguračních souborů a textového popisu propojení požadované fyzické topologie vygenerují konfigurační příkazy pro všechny prvky všech lokálních segmentů virtuálního spojovacího pole (vč. tunelovacích serverů) ve všech lokalitách. Textový popis propojení fyzické topologie obsahuje v jednotlivých řádcích dvojice jmen prvků a jejich rozhraní, které mají být propojeny. Na řádku lze dále uvést indikátor & požadující daná rozhraní propojit QinQ tunelem (vhodné pro propojování trunk linek laboratorních prvků).
Skripty spouští před zahájením úlohy cron na virtlab serveru (?) lokality, jejíž uživatel rezervaci úlohy vyžádal. Konfigurační příkazy budou zaslány do segmentů virtuálních spojovacích poli všech lokalit zúčastněných v distribuované topologii dané úlohy prostřednictvím jejich konfiguračních serverů spojovacího pole.
Konfigurační soubory současné implementace řídících skriptů jsou tyto:
  • Popis připojení rozhraní jednotlivých laboratorních prvků k jednotlivým rozhraním spojovacím prvkům segmentů virtuálního spojovacího pole (pojmenování spojovacích prvků je jednoznačné přes všechny lokality). U rozhraní simulovaných laboratorních prvků je místo rozhraní spojovacího prvku uvedeno číslo VLAN, kterou jsou do C3550 přivedeny (trunk linkou ze simulačního serveru).
  • Popis přiřazení laboratorních prvků do jednotlivých lokalit (resp. k IP adresám veřejných rozhraní tunelovacího serveru příslušné lokality)
Osobní nástroje