TODO/Navrhovaná budoucí rozšíření

Z VirtlabWiki

< TODO(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 16:34, 17. 12. 2006
Gry72 (Diskuse | příspěvky)

← Předchozí porovnání
Aktuální verze
Gry72 (Diskuse | příspěvky)
(Rozšíření stávajícího a vývoj nového či integrace komerčně vyráběného HW)
Řádka 1: Řádka 1:
-* Možnost spolupráce uživatelů z více lokalit na úloze.+== Rozšíření stávajícího SW ==
 +----
 +Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků.
 +Rozšířit stávající jednosměrné zasílání mazací sekvence o interaktivitu umožňující aplikovat různé postupy mazání podle toho, v jakém stavu/režimu uživatel zařízení zanecha
 + 
 +----
 +Možnost vyhrazení časových úseků (stanovených jako periodicky opakované nebo jednorázové) jako vyhrazené pro rezervace určitých skupin uživatelů.
 + 
 +----
 + 
 +Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora)
 +* Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi.
 + 
 +----
 + 
 +Prevod zadani uloh do XML pro lepsi strojovou zpracovatelnost
 +----
 + 
 +== Rozšíření stávajícího a vývoj nového či integrace komerčně vyráběného HW ==
 + 
 +Nahrazení ASSSK pro přepínání provozu WAN linek tunelování provozu WAN linek mezi laboratorními prvky distribuovanými v různých lokalitách přes Internet pomocí Linuxu
 + 
 +Prozkoumat protfolio synchronních sériových karet (nejlépe PCI, pro Linux) a jejich možnosti napojení na standardní Linuxové ovladače protokolu HDLC/PPP. Vyřešit výběr/konverzi sériového rozhraní fyz. vrstvy na RS-232 a transparentnost tunelování HDLC/PPP rámců (vč. předávání LCP/NCP rámců konec-konec). Vyzkoušet proti Cisco routerům. Vyřešit napojení na existující univerzální tunelovací software (DP Václava Bortlíka). Možná konstrukce vlastního prototypu multiportové synchronní sériové karty pro PC.
 + 
 +----
 + Zvážit možnost zapínání méně často využívaných prvků (Asterisk apod.) on-demand, tj. jen na dobu rezervace.
 + 
 +----
 + 
 + 
 +----
 + 
 +Možnost snadného perzistentního (per-user) ukládání konfigurací při přerušení práce (ze síťových prvků i XENů). Podpora pro situaci, že příště dostane student interfacy (i prvky) namapované jinak.
 +----
 + 
 +== Průzkumné aktivity ==
 +----
 + 
 +== Integrace externích pomocných technologií ==
 + 
 +* Najít/modifikovat opensource JavaScript aplikaci pro kreslení logických topologií a definici parametrů požadovaných prvků a linek + export do XML popisu požadované logické topologie ("vlastní topologie studenta")
 +** možná vytvořit nad vhodným frameworkem, i v rámci Bc. DP
 +* http://www.network-weathermap.com/manual/0.91/pages/editor.html

Aktuální verze

Obsah

Rozšíření stávajícího SW


Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků. Rozšířit stávající jednosměrné zasílání mazací sekvence o interaktivitu umožňující aplikovat různé postupy mazání podle toho, v jakém stavu/režimu uživatel zařízení zanecha


Možnost vyhrazení časových úseků (stanovených jako periodicky opakované nebo jednorázové) jako vyhrazené pro rezervace určitých skupin uživatelů.


Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora)

  • Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi.

Prevod zadani uloh do XML pro lepsi strojovou zpracovatelnost


Rozšíření stávajícího a vývoj nového či integrace komerčně vyráběného HW

Nahrazení ASSSK pro přepínání provozu WAN linek tunelování provozu WAN linek mezi laboratorními prvky distribuovanými v různých lokalitách přes Internet pomocí Linuxu

Prozkoumat protfolio synchronních sériových karet (nejlépe PCI, pro Linux) a jejich možnosti napojení na standardní Linuxové ovladače protokolu HDLC/PPP. Vyřešit výběr/konverzi sériového rozhraní fyz. vrstvy na RS-232 a transparentnost tunelování HDLC/PPP rámců (vč. předávání LCP/NCP rámců konec-konec). Vyzkoušet proti Cisco routerům. Vyřešit napojení na existující univerzální tunelovací software (DP Václava Bortlíka). Možná konstrukce vlastního prototypu multiportové synchronní sériové karty pro PC.


Zvážit možnost zapínání méně často využívaných prvků (Asterisk apod.) on-demand, tj. jen na dobu rezervace.



Možnost snadného perzistentního (per-user) ukládání konfigurací při přerušení práce (ze síťových prvků i XENů). Podpora pro situaci, že příště dostane student interfacy (i prvky) namapované jinak.


Průzkumné aktivity


Integrace externích pomocných technologií

  • Najít/modifikovat opensource JavaScript aplikaci pro kreslení logických topologií a definici parametrů požadovaných prvků a linek + export do XML popisu požadované logické topologie ("vlastní topologie studenta")
    • možná vytvořit nad vhodným frameworkem, i v rámci Bc. DP
  • http://www.network-weathermap.com/manual/0.91/pages/editor.html
Osobní nástroje