Srovnání Virtlabu se simulátorem Packet Tracer
Z VirtlabWiki
Aktuální verze
Packet Tracer je simulátor, Virtlab je distribuovaný systém pro vzdálené zpřístupnění reálných síťových prvků automaticky fyzicky propojovaných do topologií podle potřeby uživatelů. Přestože je práce s Packet Tracerem pohodlná, je mnohdy od reality poněkud vzdálená. Naší ambicí je poskytnout studentům reálnou zkušenost při práci s reálnými síťovými prvky, která jim bude užitečná pro představu o situaci v praxi.
Packet Tracer považujeme za zdařilý a neustále se rozvíjející simulátor pro některé základní technologie Cisco, vhodný k snadnému procvičování základních konfigurací síťoých prvků. Bohužel je však v něm možná pracovat jen s technologiemi a funkcionalitou, jejichž simulace je implementována, nikoli tedy například s plnohodnotnou konfigurací služeb na OS Linux. Poněkud nepříjemná je také absence debug výpisů. Výhodou Virtlabu je lepší možnost skupinové spolupráce (i ve srovnání s distribuovanou verzi Packet Traceru uvedenou ve verzi 5.0).
Licence Packet Traceru je navíc vázána pouze na studenty programu CNAP a z konzultací s vedením CNAP nevyplynulo, že by se tato politika firmy Cisco měla v dohledné době změnit. Další komentáře ke srovnání Packet Traceru se systémem Virtlab je možné najít v konferenčním příspěvku z konference NetAcad 2008.
Protože těžiště hlavního využití obou systémů leží v poněkud jiných oblastech, není cílem vývojového týmu Virtlabu Packet Traceru konkurovat. V současné době se napak pokoušíme o integraci Packet Traceru do Virtlabu tak, aby část topologie mohla být lokálně simulovaná u uživatele a část topologie vytvořená z reálných laboratorních prvků Virtlabu.