Virtlab:Komponenty/Virtuální spojovací pole
Z VirtlabWiki
← Starší verze | Novější verze →
- Generátor konfigurací spojovacích prvků (autor Jiří Dvořák)
- Použití 802.1QinQ
- /activator-script/DOC/activate.sh.txt Dokumentace funkce activate.sh
Obsah |
Generování a upload konfigurací spojovacích prvků distribuovaného spojovacího pole
Obstarava Aktivacni server. V case nejblizsi rezervace (zjisti z DB nebo je informovan o nove rezervaci rezervacnim serverem pomoci TCP) spusti skript podle polozky conf-activator v souboru act-server.conf (implicitne activator-script/activate.sh). V nem se nejprve spusti skript generatoru konfiguraci pro spojovaci prvky (ten si po dobu sveho behu spusti VLANstore), nasledne skript pro generovani konfiguraci tunelovacich serveru vsech lokalit a nakonec se vsechny vygenerovane konfigurace zaslou konfiguracnim serverum prislusnych lokalit, ktere je nahraji do zadanych spojovacich prvku. Z aktivačního skriptu se rovněž spouští skript pro výmaz konfigurací laboratorních prvků použitých v dané rezervaci.
Pozor, generátor make-conn-configs přepisuje novými výstupy případné konfigurace z předchozího běhu a také VLANstore se nesmí spustit současně vícekrát. Aktivační server by měl tedy volání skriptu activate.sh serializovat (nesmí se spustit podruhé, než poprvé skončí). Což dělá pomocí waitpid(). Musí se jen zajistit sériovost provádění všech dalších skriptů spouštěných z activate.sh, resp. čekání na jejich dokončení, abychom věděli, že activate.sh skutečně dokončil veškerou práci, když skončil.
V serializaci je potenciální problém, aktivace se může zadrhnout i na dost dlouho (navazování spojení netcatem při uploadu konfigurace spojovacího prvku nebo mazání laboratorního prvku), možná i nekonečně, čímž by se aktivační server zablokoval. Proto se při volání aktivačního skriptu spustí další proces (wrapper), který hlídá maximální dobu běhu aktivačního skriptu (a z něj spuštěných mazacích a uploadovacích skriptů) a v případě překročení celou větev procesů (označenou stejným Process Group) zabije.
Princip wrapperu pro hlídání timeoutu běhu aktivačního skriptu
Aktivační server spouští nový proces pro každou aktivaci. My v něm provedeme fork() procesu wrapperu, nastavíme alarm(), nastavíme process group (setpgrp()) na PID wrapper procesu. Z wrapper procesu provedeme fork() dalšího procesu, z něj se execl() spustí aktivační skript. Všechny procesy pod aktivačním skriptem dědí hodnotu process group. Tím je můžeme v případě vypršení časového limitu ze signal handleru pro alarm() wrapper procesu všechny společně zlikvidovat pomocí kill(cela process group), Předpokládáme, že tím skončí i proces samotného wrapperu (group leader).
Test ukonční předchozího běhu aktivátoru konfigurace: v aktivačním serveru v této nejjednodušší implementaci každý spuštěný wrapper s nastavením watchdogu a se spuštěním aktivačního skriptu počká, až doběhnou všechny ostatní wrappery.
Toto řešená není optimální, pro běžnou větší zátěž potřebujeme míž možnost plně paralelní aktivace konfigurací.
CHYBA: Pozor, v act_server muze z volani wait() cekajiciho na dokonceni aktivacniho skriptu vyhodit i signal (alarm nebo USR1) !
V BUDOUCNU NUTNO PREDELAT GENERATOR A UPLOADER TAK, ABY BYLO REENTRANTNI
Nejlépe tak, že bude generovat konfigurační soubory spojovacích prvků do zvláštních adresářů podle PID generátoru konfigurace. Z nich si je pak budou brát uploader a mazač konfigurací. Úzkým místem stále bude VLANstore, ale interakce s ním je krátká (pokud se nic nezacyklí chybou skriptu make-conn-configs).Pro realizaci kritické sekce pro komunikaci s VLANStore bashi potřebujeme mutex. Možná realizace v Bashi viz Nápověda a HOWTOs, Linuxové okénko.
Návaznosti
Rezervační server přijme popis požadované topologie (a.k.a. "topologie.conf") přiřazený ke konkrétní rezervaci příkazem ATTACH. Uloží si jej do souboru <RESID>.dat (z historických důvodů). Soubor rovnou přepošle dále aktivačními serveru a u sebe smaže, aktivační server topologii ukládá do svého souboru <RESID>.dat.
Skript aktivátoru konfigurací spouštěný v době spuštění úlohy (začátku jejího timeslotu) aktivačním serverem se určuje v souboru /etc/virtlab/act-server.conf položkou conf-activator (implicitně /opt/virtlab/act-server/activator-script/activate.sh)
Souboru <RESID>.dat maže
- skript aktivátoru konfigurace po provedení aktivace
- při CANCEL rezervace aktivační server (rezervační příkaz CANCEL přepošle aktivačnímu).
Aktivačnímu skriptu activate.sh předává aktivační server tyto parametry:
- čas konce timeslotu rezervace (v jednotkách funkce time() ) - přeposílá se při žádosti o číslo VLAN na vlanstore.
- jméno souboru s rezervací (bez cesty - aktivační server vytváří ve svém current adresáři)
Komunikace mezi generátorem konfigurací a vlanstore
Vlanstore dočasně zapůjčuje čísla VLAN z rozsahu přiděleného lokalitě (skript activate.sh, proměnné VLANS_FROM a VLANS_TO).
Komunikace probíhá pomocí named pipes:
- /opt/virtlab/vlanstore/npToVlanStore - žádosti o čísla VLAN (vždy s určením konce timeslotu rezervace)
- /opt/virtlab/vlanstore/npFromVlanStore - odpovědi, přidělená čísla VLAN.
Konfigurace
- activate.sh: Upravit VLANS_FROM a VLANS_TO, aby určovaly dolní a horní mez rozsahu čísel VLAN přidělených pro účely spojování prvků místní lokalitě. Nesmí se překrývat s rozsahem žádné jiné lokality.