TODO/Navrhovaná budoucí rozšíření
Z VirtlabWiki
Obsah |
Rozšíření stávajícího SW
Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků. Rozšířit stávající jednosměrné zasílání mazací sekvence o interaktivitu umožňující aplikovat různé postupy mazání podle toho, v jakém stavu/režimu uživatel zařízení zanecha
Možnost vyhrazení časových úseků (stanovených jako periodicky opakované nebo jednorázové) jako vyhrazené pro rezervace určitých skupin uživatelů.
Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora)
- Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi.
Prevod zadani uloh do XML pro lepsi strojovou zpracovatelnost
Rozšíření stávajícího a vývoj nového či integrace komerčně vyráběného HW
Nahrazení ASSSK pro přepínání provozu WAN linek tunelování provozu WAN linek mezi laboratorními prvky distribuovanými v různých lokalitách přes Internet pomocí Linuxu
Prozkoumat protfolio synchronních sériových karet (nejlépe PCI, pro Linux) a jejich možnosti napojení na standardní Linuxové ovladače protokolu HDLC/PPP. Vyřešit výběr/konverzi sériového rozhraní fyz. vrstvy na RS-232 a transparentnost tunelování HDLC/PPP rámců (vč. předávání LCP/NCP rámců konec-konec). Vyzkoušet proti Cisco routerům. Vyřešit napojení na existující univerzální tunelovací software (DP Václava Bortlíka). Možná konstrukce vlastního prototypu multiportové synchronní sériové karty pro PC.
Integrace zapínání, vypínání a resetu síťových prvků pomocí powerswitche do GUI Virtlabu. Nutno domyslet koncepci práv k těmto operacím. Zvážit možnost zapínání méně často využívaných prvků (Asterisk apod.) on-demand, tj. jen na dobu rezervace.
Propojení Virtlabu s PacketTracerem (v.5.0 je distribuovaná). Buďto analýzou jejich mezi-PT protokolu, nebo použitím PacketTracer API (C++/Java ?). Viz http://blog.jozjan.net/2008/02/packet-tracer-50-new-features.html. PT v.5.0 bude uvolněn během léta 2008,
Možnost snadného perzistentního (per-user) ukládání konfigurací při přerušení práce (ze síťových prvků i XENů). Podpora pro situaci, že příště dostane student interfacy (i prvky) namapované jinak.
Průzkumné aktivity
Integrace externích pomocných technologií
- Najít/modifikovat opensource JavaScript aplikaci pro kreslení logických topologií a definici parametrů požadovaných prvků a linek + export do XML popisu požadované logické topologie ("vlastní topologie studenta")
- možná vytvořit nad vhodným frameworkem, i v rámci Bc. DP
- http://www.network-weathermap.com/manual/0.91/pages/editor.html