TODO/Navrhovaná budoucí rozšíření

Z VirtlabWiki

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Verze z 14:44, 9. 12. 2008
Gry72 (Diskuse | příspěvky)
(Průzkumné aktivity)
← Předchozí porovnání
Verze z 06:22, 4. 3. 2009
Gry72 (Diskuse | příspěvky)

Následující porovnání →
Řádka 1: Řádka 1:
== Rozšíření stávajícího SW == == Rozšíření stávajícího SW ==
- 
-Zvysit komfort uzivatelu Virtlabu tim, ze bychom do obrazku topologie k sitovym prvkum automaticky dopisovali jmena interface, na ktere se topologie v dane rezervaci namapovala. Lze toho dosahnout takto: 
- 
-Ukladat obrazek topologie jako zdrojak v DIA s tim, ze na mistech, kam prijdou napsat jmena interfaces, by byly symbolicke texty ve tvaru #nazev_linky#nazev_prvku. V okamziku, kdy se ma obrazek s nazvy rozhrani uzivateli zobrazit, by se nezobrazil obrazek primo, ale pomocnym Bash skriptum (ktere mam jiz delsi dobu rozvrtane) by se predhodil zdrojak v dia a seznam spoju ve tvaru, v jakem jej Honza momentalne textove pise pod obrazek pri spusteni ulohy (jen kazdy radek doplneny o nazev prislusne linky). V obrazku by se ve skriptu vhodnym sed-em logicke nazvy nahradily za skutecne a zdrojak by se potom prelozil do .gifu, ktery by si PHP system opet "vzal" a zobrazil jej uzivateli. 
- 
-Pristup se zda dostatecne obecny - jeho jistou nevyhodou je, ze nutime autory uloh, aby obrazky kreslili v DIA (coz ale delame stejne ;-) ). Implementacne by mohla byt alternativa, ze pokud by tvurce ulohy dal obrazek v necem jinem (gif, jpg), slo by to, ale nazvy inter 
- 
-Nutno zamontovat (pomoci volani externich skriptu na serverove strane) do do PHP kodu ridici aplikace. 
- 
-Realizace automatického doplňování textu do tohoto DIA source code a konverze pomocí řádkového spuštění DIA do PNG: 
-* Pozor, .dia musí být uložen jako nekomprimovaný (checkbox v dialogu Save), jinak je gzip-ovan (lze rozbalit normalnim gzip-em) 
-* dia --export=xxx.png --export-to-format=png --size=600x400 --log-to-stderr vstupni_soubor.dia 
-* sed -i 's/PUVODNI/NOVY/g' soubor.dia - pozor na všelijaké uvozovky, backslashe a znaky regulárních výrazů 
- 
-'''Dále potřebujeme navrhnout mechanismus, jak jména reálně použitých interface dosazovat i do popisného textu k úlohám (HTML)''' 
- 
-Je potreba ukladat obrazky ''' nekomprimovane ''' (zaskrtavatko dole pri ukladani v DIA 'Ulozit komprimovane' => odskrtnout) 
-''' Syntaxe rozhrani je #nazev_prvku:nazev_linky# ''' viz ukazkovy obrazek 
- 
-viz. [[Mapování interface do DIA obrázku]]  
- 
---- ----
Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků. Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků.
Řádka 32: Řádka 11:
Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora) Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora)
* Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi. * Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi.
- 
----- 
-Prevod uloh (pres SOAP API) mezi lokalitami, prohlizeni uloh per cizi lokalitami 
- 
-Dokumentace SOAP API pro moznost dalsiho obecneho vyuziti 
---- ----
Řádka 61: Řádka 35:
== Průzkumné aktivity == == Průzkumné aktivity ==
- 
-Průzkum možností konfigurace síťových parametrů Windows XP čistě textovými utilitami vzdáleným připojením pomocí Telnet klienta 
-* Cílem je prozkoumat a zdokumentovat úplnost možností [[konfigurace síťových parametrů na OS Windows čistě textovými utilitami]] vzdáleným připojením pomocí Telnet klienta a srovnat ji s možnostmi konfigurace v OS Linux. 
-* Smyslem je ověřit integrovatelnost stanic s OS Windows XP simulovaných pomocí VMWare do systému virtuální laboratoře namísto stanic s OS Linux simulovaných nyní pomocí User Mode Linux (virtuální laboratoř umožňuje ovládat síťové prvky/stanice pouze textovým rozhraním). 
- 
---- ----

Verze z 06:22, 4. 3. 2009

Obsah

Rozšíření stávajícího SW


Vylepšení mazacího mechanismu pro výmaz konfigurace síťových prvků. Rozšířit stávající jednosměrné zasílání mazací sekvence o interaktivitu umožňující aplikovat různé postupy mazání podle toho, v jakém stavu/režimu uživatel zařízení zanecha


Možnost vyhrazení časových úseků (stanovených jako periodicky opakované nebo jednorázové) jako vyhrazené pro rezervace určitých skupin uživatelů.


Návrh a implementace pomocných komunikačních kanálů mezi studenty a tutorem (resp. různými tutory) a mezi studenty navzájem (vzájemná pomoc je dostupnější než pomoc tutora)

  • Organizace pravidelného tutoringu, implementace kanálů a diskusního fóra s možností moderace pro vzájemné konzultace studentů. Možnost zápůjčky konzole jinému studentovi.

Prevod zadani uloh do XML pro lepsi strojovou zpracovatelnost


Rozšíření stávajícího a vývoj nového či integrace komerčně vyráběného HW

Nahrazení ASSSK pro přepínání provozu WAN linek tunelování provozu WAN linek mezi laboratorními prvky distribuovanými v různých lokalitách přes Internet pomocí Linuxu

Prozkoumat protfolio synchronních sériových karet (nejlépe PCI, pro Linux) a jejich možnosti napojení na standardní Linuxové ovladače protokolu HDLC/PPP. Vyřešit výběr/konverzi sériového rozhraní fyz. vrstvy na RS-232 a transparentnost tunelování HDLC/PPP rámců (vč. předávání LCP/NCP rámců konec-konec). Vyzkoušet proti Cisco routerům. Vyřešit napojení na existující univerzální tunelovací software (DP Václava Bortlíka). Možná konstrukce vlastního prototypu multiportové synchronní sériové karty pro PC.


Integrace zapínání, vypínání a resetu síťových prvků pomocí powerswitche do GUI Virtlabu. Nutno domyslet koncepci práv k těmto operacím. Zvážit možnost zapínání méně často využívaných prvků (Asterisk apod.) on-demand, tj. jen na dobu rezervace.


Propojení Virtlabu s PacketTracerem (v.5.0 je distribuovaná). Buďto analýzou jejich mezi-PT protokolu, nebo použitím PacketTracer API (C++/Java ?). Viz http://blog.jozjan.net/2008/02/packet-tracer-50-new-features.html. PT v.5.0 bude uvolněn během léta 2008,


Možnost snadného perzistentního (per-user) ukládání konfigurací při přerušení práce (ze síťových prvků i XENů). Podpora pro situaci, že příště dostane student interfacy (i prvky) namapované jinak.


Průzkumné aktivity


Integrace externích pomocných technologií

  • Najít/modifikovat opensource JavaScript aplikaci pro kreslení logických topologií a definici parametrů požadovaných prvků a linek + export do XML popisu požadované logické topologie ("vlastní topologie studenta")
    • možná vytvořit nad vhodným frameworkem, i v rámci Bc. DP
  • http://www.network-weathermap.com/manual/0.91/pages/editor.html